KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 13049013
*
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 januari 2020
kl 20:12:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 16:23:40
1
Vinnande bud
3/1 16:24:29
1
justering av budtak
24/1 23:04:06
2
3.200 kr
24/1 23:04:09
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs mer om Axel Fridell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15
-
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20
-
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37
-
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54
-
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47
*
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Axel Fridell
nr 1304 9013
Axel Fridell
(1894-1935), Sverige
Etsning, Signerad, numrerad 8/15, The Window, Wauxhall, London, Motivet: 28x33, "IV state"
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,
| Utrop: | 4.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 januari 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/1 16:23:40 | 1 | Vinnande bud |
| 3/1 16:24:29 | 1 | justering av budtak |
| 24/1 23:04:06 | 2 | 3.200 kr |
| 24/1 23:04:09 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 jan
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Axel Fridell
Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker,Läs mer om Axel Fridell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell engelsk england etsning etsningar europa grafik london svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige the window wauxhall
-
6573 Etsning
Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:15 -
6436 Etsning
Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:20 -
7069 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:11
-
7072 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:37 -
6344 Färgetsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 18:54 -
7068 Färgetsning
Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
Auktionen avslutas
imorgon
19 jan kl 20:47



